Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił apelację rosyjskich lekkoatletów w sprawie wykluczenia ich z udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wciąż czekamy na stanowisko MKOL dotyczącą pozostałych dyscyplin.
Przypomnijmy, że rosyjska federacja została tymczasowo zawieszona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) w listopadzie 2015 roku. Rosji przedstawiono kryteria, które musiała wypełnić, by dyskwalifikacja została zdjęta.
Równocześnie oprócz zakazu startu w międzynarodowych imprezach, krajowi została odebrana organizacja znaczących zawodów w tym Mistrzostw Świata Juniorów, które miały odbyć się w Kazaniu. Ostatecznie mistrzostwa przeniesiono do Bydgoszczy, gdzie impreza aktualnie jest rozgrywana. W czerwcu 2016 roku IAAF podtrzymało swoją decyzję o dyskwalifikacji Rosji.
Od tej decyzji w Lozannie odwołał się Rosyjski Komitet Olimpijski oraz 68 lekkoatletów. Trybunał jednak nie przychylił się do tego wniosku, twierdząc że uczestnictwo zawodników nie byłoby zgodne z przepisami Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacja Lekkoatletycznych.
Samo IAAF jest zadowolone z udzielonego im poparcia, gdyż w ten sposób tworzy się równe warunki dla wszystkich sportowców. Prezydent IAAF, Lord Sebastian Coe unikał jednak triumfalnych wypowiedzi. Zapowiedział, że chce współpracować z Rosją w celu oczyszczenia środowiska, aby zawodnicy mogli wrócić na międzynarodowe areny.
W Brazylii wystartować może grupa rosyjskich lekkoatletów pod flagą olimpijską. Muszą jednak wypełnić wiele kryteriów w tym przejść testy dopingowe poza ojczyzną. Dopingowa Komisja Rewizyjna przy IAAF otrzymała 136 wnioski od rosyjskich sportowców, którzy chcieliby wystartować ma igrzyskach jako sportowcy niezależni. Póki co pewne udziału w igrzyskach są Yuliya Stepanova w biegu na 800m i Darja Kliszyna, brązowa medalistka ME z Zurychu w skoku w dal.
Wszyscy czekają na decyzję MKOL w sprawie ewentualnego zawieszenia całej rosyjskiej misji olimpijskiej. Jest to efekt raportu profesora Richarda McLarena na temat manipulacji do jakich dochodziło w laboratoriach w Moskwie i Soczi. Od końca 2011 do sierpnia 2015 roku zatuszowano 643 przypadki dopingu w 36 dyscyplinach sportu. O wszystkim miały wiedzieć najważniejsze osoby w państwie.
Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 sierpnia. Zmagania lekkoatletów ruszą 12 sierpnia.
RZ
fot. wikimedia