Betlejem, miasto narodzin Jezusa Chrystusa to wciąż jedno z najbardziej zapalnych miejsc na mapie świata. Spotykają się tam różne kultury i wyznania. Od kilku lat rozgrywany jest tam Palestine Marathon. Uczestnicy imprezy walczą o poprawę sąsiedzkich stosunków i budowę mostów, a nie murów.
Miasto znajduje się na terenie Autonomii Palestyńskiej, zaledwie 10 km na południe od Jerozolimy - stolicy Izraela. Betlejem zamieszkuje nieco ponad 30 tys. osób. Spotkać tam można Muzułmanów oraz Chrześcijan różnych wyznań. Miejsce to otoczone jest też kultem przez Żydów.
Historia Betlejem jest długa i burzliwa. Bazylikę Narodzenia Pańskiego wzniesiono już w 333 roku na polecenie rzymskiego cesarza Konstantego Wielkiego. Później Palestynę zajęli Arabowie. Następnie przez prawie 500 lat była częścią imperium osmańskiego. Po I wojnie światowej tereny te stały się krajem mandatowy Wielkiej Brytanii. W 1967 roku po wojnie sześciodniowej Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu. Natomiast pod koniec XX wieku utworzył na tym terenie Autonomię Palestyńską.
Zachodni Brzeg, a w tym Betlejem oddzielony jest od Izraela jest murem o wysokości 8 metrów. Strzegą go pilnie żołnierze. Budowa muru ruszyła w 2002 roku. Izraelczycy mówią, że ma on dać im bezpieczeństwo i strzec przed zamachowcami.
W 2013 roku odbyła się pierwsza edycja maratonu w Betlejem. Impreza organizowana jest jako forma protestu przeciwko izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu. W kwietniu tego roku w zmaganiach wzięła udział rekordowa liczba 4 tys. uczestników. Obok Palestyńczyków pobiegli obcokrajowcy - Szwedzi, Finowie, Duńczycy, Amerykanie, Hiszpanie, Brytyjczycy.
All I want for Christmas is justice #FreeMovement@PalMarathon March 31 .2017- Bethlehem :https://t.co/ia99tMQGkq up#PalestineMarathonpic.twitter.com/tO19ON5lnK
— Palestine Marathon (@PalMarathon) 17 grudnia 2016
W ramach imprezy rozgrywany jest też bieg na 10 km i półmaraton. Trasa jest wymagająca i prowadził przez centrum miasta, okolice Bazyliki Narodzenia Pańskiego, obóz dla uchodźców oraz wzdłuż izraelskiego muru. Organizatorzy zapewniają, że żaden inny maraton na świecie nie jest rozgrywany w takiej scenerii.
W tym roku zwycięzcami Palestine Marathon zostali Palestyńczyk Nadir al Masri z wynikiem 2:57:14. Zawodnik reprezentował swój kraj w 2008 roku w biegu na 5000m na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, odpadając w kwalifikacjach. Wśród pań najlepsza była Norweżka Maibritt Kristoffersen, z czasem 3:19:26.
Przyszłoroczna edycja maratonu w Betlejem odbędzie się 31 marca 2017. Pakiet startowy na bieg główny i półmaraton kosztuje 70 dolarów (ok 300 zł). Bieg na 10 km to koszt 50 dolarów (ok. 126 zł).
Strona imprezy: http://palestinemarathon.com/
RZ