10 km. Taką - jednakową długość tras będą miały od tej pory biegi kobiet i mężczyzn na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych. Do tej pory mistrzowskie biegi rozgrywano na dystansach 12 km (mężczyźni) i 8 km (kobiety).
Zrównanie dystansów to jedna z decyzji IAAF zmierzających do standaryzacji biegów przełajowych.* Tak ze względu na pojawiające się wewnątrz federacji głosy mówiące o potrzebie zrównania warunków rywalizacji obu płci, jak również z uwagi na postulowaną konieczność podwyższenia rangi tej nieco zapomnianej w lekkoatletycznym świecie konkurencji.
Wiodącą rolę w działaniach na rzecz przełajów wiodą Brytyjczycy. W 2013 roku podczas międzynarodowego seminarium dotyczącego biegów przełajowych, które odbyło się w Belgradzie, zmiany sugerowali m.in. rekordzistka świata w maratonie Paula Radcliffe oraz Sebastian Coe. Pomysły tego drugiego - dziś prezydenta IAAF - idą jeszcze dalej i przewidują m.in. włączenie przełajów do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
- Lekkoatletykę jak każdy inny sport definiują przepisy. Ustanawiają one standardowe rama rywalizacji w danej dyscyplinie, w efekcie stanowią o przejrzystości konkurencji i zrozumieniu podejmowanych decyzji przez całą rodzinę lekkoatletyczna, włączając w to media i kibiców - powiedział Sebastian Coe.
Kolejne Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych odbędą się w 2017 roku w Ugandzie. Biegaczy gościć będzie miasto Kampala. Tytułów z Guiyang bronić będą Kenijczycy Geoffrey Kamworor i Agnes Tirop.
*znikają również pojęcia junior i młodzieżowiec, które zastępują kategorie wiekowe "poniżej 20" i "poniżej 18" lat, a bieganie terenowe (trail running) uzyskuje status dyscypliny lekkoatletycznej, o czym już pisaliśmy.
red.
źródło: Athletics Weekly