Początki Panewnickiego Biegu Dzika to rok 2011. „Ojcem” tej imprezy (oraz wielu innych na Śląsku*) był Rektor katowickiej AWF prof. Zbigniew Waśkiewicz. Profesor często biegał po lasach panewnickich, w końcu wpadł na pomysł by pokazać ich piękno większej liczbie biegaczy. Na pierwszym starcie w lutym 2011 roku stanęło 40 biegaczy. 5 lat później zawodników było 500.
Każdy ze startujących walczy o statuetkę Dzika. Statuetka ewaluowała przez kolejne lata. Same zawody są imprezą rekreacyjną, która przybliżyć ma piękno lasów panewnickich, nauczyć zdrowego trybu życia, a także sprawdzić swoją wydolność w czasie każdej pory roku. Z wielką przyjemnością witani na starcie są zarówno biegacze jak i zawodnicy Nordic Walking.
Udało nam się porozmawiać z Panią Agnieszką Smyklą z Biura Rektora. Rozmawialiśmy tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu popularnego „Dzika” - już bez Augusta Jakubika w roli koordynatora (będzie organizował Biegi Wiewiórki w rodzinnej Rudzie Śląskiej).
Czym tegoroczna edycja będzie się różniła od poprzednich?
Agnieszką Smykla: W związku z dużo ilością zawodników postanowiliśmy, że zapisy i pomiar czasu będą elektroniczne. Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa. W związku ze współpracą z Miastem, mogą pojawić się różne niespodzianki w kolejnych miesiącach.
Patronem została Liga Biegowa, niestety nie możemy zbierać punktów na starty w półmaratonie ze względu na długość trasy, ale kwalifikujemy się na 5 km.
A logistycznie?
Na trasie nadal będzie woda i herbata dla zawodników. Po zawodach kiełbaska z nowej Firmy Poliwczak, świeże bułeczki z Simply, kawa i coś słodkiego. W czasie zawodów dla 1 kobiety i 1 mężczyzny w kategorii bieg i nordic walking, którzy przebiegną / przejdą pełen dystans spodziewane są nagrody. W czasie zawodów również będzie losowanie nagród.
Jakie są Państwa oczekiwania co do frekwencji cyklu?
W związku z dużą ilością organizowanych imprez biegowych w województwie śląskim, ilość zawodników może się zmieniać. Każdy zawodnik jest dla nas bardzo ważny, zarówno, ten który będzie biegł pełen dystans ale również ten, który w czasie 3 godzin będzie pokonywał dystans 5 km. Dlatego zapraszamy każdego do udziału w naszej imprezie zarówno profesjonalistę jak i amatora, który chce rozpocząć swoją przygodę z bieganiem.
AWF Katowice i KS AZS AWF Katowice wyznaje zasadę Fair Play, dlatego serdecznie zapraszamy na nasze zawody jak również promujemy inne ciekawe imprezy biegowe.
Czy będzie państwu „brakować” p. Augusta w roli sternika cyklu?
Pana Augusta serdecznie zapraszamy na start. I życzymy powodzenia w organizacji innych eventów sportowych.
Nasza śląska redakcja zdobyła już jednego Dzika. W 2016 powalczymy o kolejną statuetkę. Pierwsze zawody już w tę niedzielę – polecamy!
*Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i KS AZS AWF Katowice są największymi propagatorami sportu i zdrowego trybu życia na Śląsku. Imprezy biegowe dla mieszkańców regionu i nie tylko Uczelnia zaczęła organizować w roku 2008. „Ojcem” wszystkich imprez był Rektor AWF prof. Zbigniew Waśkiewicz.
Od 2008 roku Akademia nosi imię Jerzego Kukuczki. Chcąc upamiętnić imię Patrona – himalaisty wszech czsaów prof. Waśkiewicz zaproponował zorganizowanie Biegu Kukuczki. Pracownicy Biura Rektora z wielki zapałem rozpoczęli prace nad projektem, który przekształcił się w Katowicki Festiwal Biegowy. Impreza nadal jest organizowana na Dolinie Trzech Stawów. W 2009 dla mieszkańców Katowic w czasie zawodów odbył się koncert zespołu Myslovitz. Umożliwiono Fundacji „Iskierka” zbiórkę funduszy na sprzęt neurochirurgiczny. Fundacja „DKMS” rejestrowała potencjalnych dawców szpiku kostnego.
W 2011 Uczelnia zorganizowała Biegową Koronę Himalajów, rok później Biegową Koronę Ziemi. Wszystkie te imprezy nie tylko były zawodami biegowymi ale miały również znaczenie społeczne.W tym samym roku, w czasie Biegowej Korony Himalajów uczelnia rozpoczęła projekt „Z Hałdy w Himalaje”, który był skierowany do dzieci z najuboższych dzielnic Katowic. Kulminacyjnym momentem i egzaminem, który Uczelnia i Klub zdały perfekcyjnie były Mistrzostwa Europy i Świata w Biegu 24-godzinnym.
KK